czwartek, 20 październik 2016 00:00

Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych TAN 2016

Napisane przez

TAN jest to cykliczna impreza o charakterze ogólnopolskim, a w tym roku stała się imprezą międzynarodową. Wydarzenie to promuje kulturę i walory turystyczne Warmii i Mazur, Powiatu Kętrzyńskiego - przyjaznego osobom niepełnosprawnym. TAN ma na celu integrację uczestników reprezentujących środowisko osób niepełnosprawnych z różnych regionów Polski oraz prezentację ich dorobku artystycznego, co motywuje do rozwijania dalszej twórczości.
TAN to wydarzenia kulturalne angażujące teatr i pozostałą twórczość sceniczną, które są atrakcyjną i aktywną formą edukacji społecznej. Poprzez organizowanie spotkań integracyjnych można wpłynąć na świadomość społeczności lokalnej, ukazać z jakimi problemami borykają się osoby niepełnosprawne, w jaki sposób można je zmniejszać i jakie obustronne korzyści daje współpraca z tą grupą ludzi.


W dniu 07 października 2016 roku po przyjeździe i zakwaterowaniu uczestników w internacie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie oraz w internacie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie, odbyło się spotkanie organizacyjne opiekunów zaproszonych zespołów z kierownikiem i pracownikami WTZ z Kętrzyna, na którym omówiono plan przebiegu imprezy.
Wieczorną atrakcją było spotkanie integracyjne w gospodarstwie agroturystycznym „Zajazd u Łabana" w Kwiedzinie, podczas którego wystąpiły: zespół „Mazurska Kosaczewina" - amatorski zespół ludowy, który zaprezentował pieśni w gwarze mazurskiej oraz Teatr Ognia „Flash Zone" – działający przy Domu Kultury w Gołdapi. Pomiędzy występami goście mogli piec kiełbaski przy ognisku. Była to okazja do zapoznania się uczestników Przeglądu, zwłaszcza dla tych, których gościliśmy po raz pierwszy.

 

W dniu 08 października 2016 roku o godzinie 09:30 został zainaugurowany Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych TAN 2016. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Jan Wiśniewski – Przewodniczący Zarządu Mazurskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Kętrzynie, który przywitał zaproszonych gości. Również Pani kierownik Bogumiła Bzdera w imieniu kadry WTZ w Kętrzynie przywitała uczestników Przeglądu. Pan Krzysztof Krupienik, prowadzący tegoroczną imprezę, podziękował wszystkim instytucjom wspierającym finansowo Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych TAN 2016:

1. Państwowemu Funduszowi Osób Niepełnosprawnych
2. Starostwu Powiatowemu w Kętrzynie
3. Gminie Miejskiej Kętrzyn
4. Fundacji PZU
5. Programowi „Decydujesz Pomagamy" przy współpracy Tesco Polska sp. z o. o.

W części konkursowej Przeglądu „TAN 2016" wzięło udział 19 zespołów z:
1. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Elblągu
2. Towarzystwa Osób Niepełnosprawnych Powiatu Gulbene w Łotwie
3. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Rynie
4. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kowalewie Pomorskim
5. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Nidzicy
6. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Górowie Iławeckim
7. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gołdapi
8. Środowiskowego Domu Samopomocy we Wronkach
9. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Borkowicach
10. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ornecie
11. Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Wilnie z Litwy
12. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Opatowie
13. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Olecku
14. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ełku
15. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Mikołajkach
16. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Stoczku Łukowskim
17. Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętrzynie
18. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kętrzynie
19. Warsztatu Terapii Zajęciowej w Kętrzynie

My, WTZ Kętrzyn, zaprezentowaliśmy przedstawienie pt. "Pamiętajcie", którego mottem przewodnim były cztery wartości: miłość, przyjaźń, tolerancja i pomoc. Te wartości powinny być obecne w życiu każdego człowieka.

Zgodnie z integracyjnym charakterem realizowanego przedsięwzięcia poza konkursem zaprezentowały się zespoły działające przy Kętrzyńskim Centrum Kultury:

1. Zespół taneczny „Młode Wilki"
2. Zespół muzyczny „Celtic Trio"
Występy artystyczne w części konkursowej oceniało jury w składzie:
1. Pani Ewa Dąbrowska
2. Pani Beata Chorzela
3. Pan Leszek Trzaska
Jury przyznało wszystkim zespołom I miejsca w 19 kategoriach oraz trzy nagrody specjalne. Artyści odebrali na scenie dyplomy i nagrody, wszyscy byli zwycięzcami.
Uczestnicy Przeglądu zakończyli dzień zabawą na dyskotece integracyjnej.

 

W dniu 09 października 2016 roku odbyła się Paraolimpiada w Hali Widowiskowo-Sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Kazimierza Wielkiego w Kętrzynie. W czasie Paraolimpiady zawodnicy rywalizowali w konkurencjach przystosowanych do stopnia ich niepełnosprawności. Były to konkurencje: rzut piłką lekarską, rzut do kosza, strzał na bramkę, szachy, warcaby, rzut do celu i slalom na wózkach. Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymali od organizatorów symboliczne puchary. Wszyscy natomiast uczestnicy Paraolimpiady i opiekunowie grup otrzymali pamiątkowe medale i dyplomy.
Po zakończeniu zawodów sportowych uczestnicy wyjechali do Gierłoży, gdzie mogli skorzystać z przejażdżek historycznymi pojazdami z okresu II Wojny Światowej. Goście otrzymali ciepły posiłek oraz mieli możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku.
W tym miejscu pożegnaliśmy gości Przeglądu Twórczości Osób Niepełnosprawnych TAN 2016.

 


Dziękujemy wszystkim uczestnikom przeglądu za tak liczne przybycie. W ciągu tych trzech dni przekonaliśmy się, jak (nie) wiele trzeba żebyście mogli być z nami i wspólnie przeżywali sukcesy artystyczne. Z całego serca dziękujemy Wam za wszystkie doznania artystyczne, za wspaniałą atmosferę. Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi Niedziółce - Staroście Kętrzyńskiemu, za wspieranie i obecność podczas całego trzydniowego przeglądu. Dziękujemy za zaszczycenie swoja obecnością: Panu Ryszardowi Kawczyńskiemu, Wójtowi Gminy Kętrzyn Panu Pawłowi Bobrowskiemu, Panu Łukaszowi Wiśniewskiemu, Panu Waldemarowi Kuczyńskiemu, Pani Dyrektor PCPR Dorocie Siwickiej, Pani Dyrektor SOSW w Kętrzynie Ewie Jakubiec, Dyrektor ZDZ Pani Alinie Hinowskiej, ks. kan. dr Kazimierzowi Żuchowskiemu, Panu Zbigniewowi Olenkowiczowi, Panu Krzysztofowi Sznurkowskiemu oraz pozostałym gościom. Z całego serca bardzo, bardzo dziękujemy.

 

 

 

 

Napisała: Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

środa, 05 październik 2016 00:00

Dzień Chłopaka 2016

Napisane przez

30 września bieżącego roku obchodziliśmy Dzień Chłopaka. W tym roku oprócz tradycyjnych życzeń i symbolicznych upominków zabraliśmy naszych kolegów do kawiarni „Stara Kamienica" na lody. W Miłej atmosferze spędziliśmy czas przy rozmowach, życzeniach, żartach i słodkich pucharkach. Ciepły jesienny dzień umilił nam spacer i radosna atmosfera. Wszystkiego najlepszego naszym Panom życzą Panie.

 

 

Galeria zdjęć

 

Napisała: Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

Dnia 23 września nasz zespół „ Bez tremy" pojechał do Węgorzewa na jubileuszowy Festiwal Osób Niepełnosprawnych „ Magiczny mikrofon" Wśród 14 zespołów wystąpiliśmy także my z utworami pt. „Mruczy winyl oraz Mięta". Rywalizacja była zacięta. Wszystkie drużyny otrzymały od jury nagrodę gram Prix. Na podium stanęły ekipy z Gołdapi, Olszewa Węgorzewskiego a wygrała drużyna z Mrągowa. Dziękujemy za zaproszenie i świetną zabawę.

 

Galeria zdjęć

Napisała: Ewa Duda - uczestniczka WTZ

 

Dodatkowe informacje

wtorek, 20 wrzesień 2016 00:00

Ośmiorniczki dla wcześniaków

Napisane przez

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Mniejszości Niemieckiej w Kętrzynie dołączyliśmy do akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków" Maskotki te zostały wydziergane w warsztacie podczas zajęć terapeutycznych. Zostały wykonane z antyalergicznej włóczki i przekazane wcześniakom z kętrzyńskiego szpitala.

 

galeria zdjęć

 

Napisała: Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

piątek, 16 wrzesień 2016 00:00

Pożegnanie Pracownika

Napisane przez

12 Września tego roku odwiedziła nas Pani Judyta, która była fizjoterapeutą w naszym warsztacie długi czas. Przyszła z wielkim tortem podziękować nam za współpracę. Emocji i wzruszeń nie było końca... Wręczyliśmy naszej pani upominek na pamiątkę.

 

Pani Judyto pragniemy podziękować za:
Czas spędzony z nami.
Za serce, które mieści wszystkich uczestników
Mądrość daną w każdej rozmowie
Radość i uśmiech oraz zabawę
Wszystkie imprezy, wycieczki na których byliśmy razem
Za Wszystko Bardzo DZIĘKUJEMY

 

galeria zdjęć

 

Napisała : Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

Dnia 08.06.2016 pojechaliśmy do Grudziądza na XII Spartakiadę Osób Niepełnosprawnych i Przyjaciół organizowaną przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Wzięliśmy udział w kilku sportowych konkurencjach, rywalizacja była świetna i zabawa doskonała. Otrzymaliśmy dyplom i statuetkę za udział w spartakiadzie. Dziękujemy WTZ Grudziądz za zaproszenie.

 

Galeria zdjęć

 

Napisała Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

wtorek, 30 sierpień 2016 00:00

Gulbene 2016

Napisane przez

W dniach 25-28 sierpnia 2016 r. pojechaliśmy na Łotwę, aby wziąć udział w Międzynarodowym Amatorskim Festiwalu Teatralnym Osób Niepełnosprawnych i Osób o Szczególnych Potrzebach Gulbene 2016. Pierwszego dnia odbyły się warsztaty plastyczne, taneczne i teatralne. Drugiego dnia miał miejsce międzynarodowy festiwal, w którym wzięły udział zespoły z trzech państw, a mianowicie Litwy, Łotwy i Polski. Wszystkie spektakle były bardzo ciekawe. Wśród 10 zespołów wystąpiliśmy także my - WTZ Kętrzyn z przedstawieniem pt. „Tyle z życia masz, ile dasz". Przedstawienie zrobiło wielkie wrażenie na jury. Zostaliśmy docenieni, zajęliśmy drugie miejsce. Jesteśmy dumni. Zwiedziliśmy także muzeum pociągów w Gulbene oraz Rygę i Kowno. Pobyt był udany i zostaliśmy mile przyjęci na Łotwie. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie. Dziękujemy także Starostwu Powiatowemu w Kętrzynie za pokrycie kosztów pobytu na Łotwie.

 

galeria zdjęc

 

Napisała Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

czwartek, 11 sierpień 2016 00:00

Prace remontowo-budowlane

Napisał

W ramach praktyk zawodowych w naszym Warsztacie trwają prace remontowo-budowlane, dzięki którym zostną odnowione łazienki uczestników. Nasi podoopieczni, wykorzystując nabyte umiejętności w trwających już od półtora roku praktykach zawodowych, od początku lipca z wielkim zaangażowaniem remontują swoje łazienki. Efekty ich ciężkiej pracy są imponujące.

 

Galeria zdjęć.

Dodatkowe informacje

wtorek, 09 sierpień 2016 00:00

Konin 2016, XX Abilimpiada

Napisał

W dniach od 01 do 03 lipca 2016 r. przedstawiciele naszego warsztatu wzięli udział w XX Jubileuszowej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka - Abilimpiada Konin 2016. Celem Abilimpiady jest rozwijanie zainteresowań i umiejętności osób niepełnosprawnych, współzawodnictwo, nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów, pokazanie społeczeństwu umiejętności osób niepełnosprawnych oraz integracja społeczna. Jest to jedyna tego typu impreza dla osób niepełnosprawnych w Polsce. W tegorocznej imprezie wzięło udział 48 drużyn - dwustu niepełnosprawnych z opiekunami z terenu całej Polski. Byli to reprezentanci warsztatów terapii zajęciowej, środowiskowych domów samopomocy, domów pomocy społecznej i innych ośrodków oraz osoby indywidualne. Uczestnicy Abilimpiady 2016 wystartowali w trzynastu konkurencjach indywidualnych oraz w konkurencjach drużynowych. Nasza ekipa wzięła udział w hafciarstwie, ozdabianie techniką decoupage, kartki okolicznościowe oraz grupowo walczyli w konkurencji - "Razem możemy więcej". Jako zespół zaprezentowali się w strojach Firmy PHILIPS.
Uwieńczeniem zmagań było zdobycie przez Kasię N, Kasię P., Iwonkę R i Władka I miejsca w konkurencji "Razem możemy więcej", która przypomniała nam naszą maksymę mówiącą "Sami możemy wszystko, razem możemy więcej " i utwierdziła nas w przekonaniu, że szliśmy słuszną drogą i trzymamy się tej zasady, III miejsce zdobyła Kasia za pocztówkę okolicznościową i wyróżnienie w ozdabianiu techniką decoupage zdobył Władek. Jesteśmy szczęśliwi to dla nas ogromne osiągnięcie. Dziękujemy instruktorom za przygotowanie. Te chwile rywalizacji stały się dla nas pewnego rodzaju oderwaniem od rzeczywistości. Na kilka godzin zapomnieliśmy o trudach codziennego życia.

 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wydarzenia.

Dodatkowe informacje

czwartek, 30 czerwiec 2016 00:00

Pleneriada 2016

Napisane przez

W dniach 27 – 28 czerwca pojechaliśmy do Olecka na V Plenerowy Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych „Pleneriada 2016" Po przybyciu na miejsce udaliśmy się na pole namiotowe, gdzie odbyły się gry i zabawy sportowe, grill z dyskoteką. Następnego dna tuż po śniadaniu przystąpiliśmy do konkursowych konkurencji. Serduszko dekoracyjne wykonała Katarzyna, „ Mega kwiat" zrobiła Dorota, malowanie na płótnie – krajobraz – Iwona, malowanie pastelami „mój leśny zakątek" – Leszek, wypalanie w drewnie – Władek, prezentacja multimedialna – Ewa. Poziom był bardzo wysoki, rywalizacja wspaniała. Nasza drużyna z Kętrzyna w konkurencjach: serduszko dekoracyjne oraz prezentacja multimedialna zajęła III miejsce, natomiast malowanie na płótnie i wypalanie w drewnie II miejsce. Jesteśmy dumni! Dziękujemy z fantastyczną zabawę, rywalizację i zaproszenie na Pleneriadę WTZ Olecko. Świetna zabawa towarzyszyła nam do samego końca.

 

Galeria zdjęć

 

Napisała: Ewa Duda - uczestniczka WTZ

Dodatkowe informacje

Odwiedziło stronę:

Dzisiaj 22

Wczoraj 8

W ostatnim tygodniu 174

W ostatnim miesiącu 530

Wszystkich 11897

Aktualnie na stronie przebywa 22 gości

PANEL LOGOWANIA

sp 200

 

um 200

 

pfron 200

 

pcpr 200

 

logo new 3